Ulaşım Bilgileri

İnönü Mah. Kayışdağ Cad. No: 128 Ataşehir / İstanbul

Herford Bosch Car Service Ataşehir

Her marka araca, her türlü bakım ve onarım hizmeti..

Park Sensörleri

Otomobiliniz için kaliteli, güvenilir ve farklı hizmeti almak için sizi servisimize bekliyoruz..

Şöyle bir olayı belki siz de yaşamışsınızdır: Park ederken otomobilinizin dikiz aynasına baktığınızda arkada yeterince yer varmış gibi görünüyor, fakat aracı geriye alırken birden bire bir sürtünme sesi duyuyorsunuz... Bosch tarafından geliştirilen park etme yardımcısı Park Pilot, hem park ederken hem de diğer hassas manevralarda sürücüye yetkin destek verip kaportanın çizilmesi veya ezilmesini önlüyor.

Hassas manevralarda yarasaların teknolojisinden yararlanın

Çiçeklik, baba veya ağaç korumalıkları gibi sokak kenarına konulan türlü nesneler, park edilirken şoför tarafından sıkça fark edilemiyor. Park etmeyi zorlaştıran bir diğer husus da, çoğu modern otomobillerin aerodinamik esaslara göre dizayn edilmiş olması. Aerodinamik araçların hemen ön ve arkasındaki bölgeleri sürücü göremiyor. Neticede, bir anlık hata sonucu tamponlarda hasar veya boyada istenilmeyen çizikler meydana gelebiliyor ve bunların giderilmesi maliyetli bir tamirat gerektiriyor.

Park pilot sistemi, tampona entegre olan sensörleriyle tıpkı bir yarasada olduğu gibi etrafa ultrason sinyalleri yayıp aracın yakın çevresini kontrol ederek bölgedeki engelleri zamanında tespit edebiliyor. Sistem, sinyalin gönderilmesi ile yansıyarak dönüşü arasında geçen zamanı ölçerek araç ile engel arasındaki mesafeyi hesaplıyor. Engele tehlikeli ölçüde yaklaşıldığında sürücü sesli ve/veya görsel bir şekilde uyarılıyor. Bu nedenle Park Pilot, güvenliği ve konforu artıran önemli bir aksesuardır.

Yaklaşık 25 ila 150 cm uzaklıktaki engeller kademeli bir uyarı sistemi ile bildirildiği için sürücü önünü veya arkasını tam olarak göremezse de kalan mesafeyi güvenle tahmin edebiliyor. Böylelikle oldukça dar park yerleri bile verimli kullanılabiliyor.

Üst sınıf araçlarda çok yaygınlaşmış olan bu sistem, opsiyonel aksesuar olarak artık orta boyutlu ve küçük otomobillerde de yerini alıyor.


Orijinal donanım veya aksesuar olarak

Bosch Park Pilot, birçok otomobil modelinde daha bugünden opsiyonel orijinal donanım olarak sipariş edilebiliyor. Park Pilot, hem arka hem ön sensörlü veya sadece arka sensörlü olmak üzere iki versiyonda pazara sunuluyor. Park Pilot, daha önlediği ilk kazada kendi maliyetini amorti etmiş oluyor.

Ek aksesuar olarak Park Pilot

Bosch'un Park Pilot sistemi, orijinal ekipman olarak sunulduğu gibi, ayrıca 250'ye yakın araç modeli için ek aksesuar kiti halinde de temin edilebiliyor. Sistem çeşitli otomobillerin özelliklerine uyum sağladığı için araç ile engel arasındaki mesafenin son derece hassas bir biçimde ölçülmesi mümkün oluyor. Sensörler ve montaj kovanları aracın kendi rengine boyanarak gözü rahatsız etmeden tampona entegre edilebiliyor.

Park Pilot sisteminin montajı, ayrıntılı iş talimatları ve uygun aksesuarlar sayesinde son derece kolay olduğu için tecrübeli amatörlerce bile uygulanabiliyor.

Park Pilot sisteminin montajı Bosch Car Service uzmanlarınca kısa sürede tamamlanıyor.

Otomobilin "duyularını" geliştiriyoruz

Bosch, Park Pilot gibi sürücü destek sistemlerinin işlevlerini sürekli olarak geliştirmektedir. Bu sistemler, ileride sürücüyü karmaşık trafik durumlarında da destekleyebilecek hale gelecektir.

Kapsamı artırılan erken uyarı sistemleri ve aracın yürüyen aksamına yapılan aktif müdahalelerle bu sistemler uzun vadede kazaların önlenmesine de katkıda bulunabilecek.

Geleceğin park etme sistemleri de önemli ölçüde ilerleme kaydedecektir: Örneğin otomatik park yeri ölçme yöntemi ileride sürücüye, aracı için yeterli boyutlara sahip bir park yeri bulmakta yardımcı olacaktır. Bu işlemde araç yolda ilerlerken ultrason sensörler sırasıyla yola paralel olarak park boşluğunun önünde duran aracı, park yerinin uzunluğunu ve park halindeki ikinci aracı tespit eder. Elde edilen veriler kendi aracınızın ölçüleriyle karşılaştırılarak aracın söz konusu park yerine uygun olup olmadığı sürücüye bildirilir. Uygun bir park boşluğu bulunulduğunda sürücü Park Pilotun desteğiyle konforlu bir şekilde park yerine girebilir.

Bir sonraki gelişim aşamasında sistem, direksiyon manevralarını hesaplayarak sürücüyü optik ve akustik sinyallerle park yerine yönlendirecektir. Sürücünün aykırı direksiyon hareketlerinde bulunması durumunda manevralar dinamik bir şekilde tekrar hesaplanacaktır. Teknolojik evrimin sonunda Park Pilot, yarı otonom park asistanı haline gelecektir.

Otomatik mesafe kontrollü hız sabitleyici sistem ACC (Adaptive Cruise Control), aynen Park Pilot gibi şimdiden piyasada bulunan bir sürücü destek sistemidir. Yol boş olduğunda ACC, aracınızın hızını sabitlemekle kalıyor; yoğun trafikte ise sistem tüm marifetlerini gösteriyor: Daha düşük bir hızda ilerleyen bir araçla aranızı kapattığınızda, ACC aracınızı kendiliğinden frenleyerek sürücünün önceden ayarladığı takip mesafesini koruyor. Sensörlerin ölçme alanında araç kalmadığında, ACC aracınızı yeniden otomatik olarak ayarladığınız hıza çıkarıyor.

ACC sistemi otomatik kontrol fonksiyonlarıyla sürücüyü desteklese de sürücünün isteklerine daima öncelik tanıyor.

Etiketler:

Otomotiv teknolojilerinde her marka ve model araca hizmet verebilecek, uzman ve teknolojiyi kullkanmayı prensip edinmiş Herford Bosch Car Service organizasyonumuz ile en uygun koşullarda hizmet vermeyi bir görev biliyoruz.

İLETİŞİM

  • Adres: İnönü Mah. Kayışdağ Cad. No: 128 Ataşehir / İstanbul
  • Tel: 0216 573 77 99
  • E-mail: [email protected]